Implanty ortodontyczne
Implanty ortodontyczne to niewielkie śrubki z tytanu lub stali nierdzewnej. Umieszczane są między zębami na czas leczenia ortodontycznego. Stanowią oparcie dla wyciągów, które przemieszczają zęby na wskazaną pozycję. Ich działanie polega na tym, że stabilnie tkwią w jednym miejscu, a jednocześnie powodują przesuwanie się zębów w wybranym kierunku. Ponadto, umożliwiają zastosowanie sił działających w różnych kierunkach w tym samym czasie. Pozwala to na szybką korekcję ustawienia całej grupy zębowej, a także daje dokładną kontrolę nad całym procesem.
Miniimplanty to rewolucyjne osiągnięcie ortodoncji, dzięki któremu można uzyskać efekty, które wcześniej były osiągalne tylko poprzez przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów operacyjnych. Dają także możliwość wykonywania drobnych korekt bez zakładania aparatu stałego na wszystkie zęby.
Wskazania do mikroimplantów ortodontycznych
Decyzja o zastosowaniu mikroimplantów ortodontycznych jest podejmowana przez lekarza ortodontę po przeprowadzeniu dokładnego badania zgryzu pacjenta. Technologia wykorzystywana jest przede wszystkim w przypadku:
- zamykania przestrzeni po brakujących zębach;
- korekcji rozbieżności linii pośrodkowej;
- rozszerzenia i ściągania zębów;
- redukcji płaszczyzny zwarcia;
- intruzji zębów (wtłaczanie się zbyt wydłużonych zębów do kości).
Aplikacja implantów wskazana jest również wtedy, gdy zakotwiczenie na własnych zębach jest niewystarczające
Typy implantów ortodontycznych
Modele implantów ortodontycznych różnią się między sobą konstrukcją, długością lub średnicą. Wyróżniamy miniimplanty:
- samogwintujące – wymagają niewielkiego nawiercenia kości;
- samowiercące/samogwintujące – mogą wejść w kości zbitą podczas ręcznego wkręcania (nie ma potrzeby wiercenia pilotującego).
Założenie implantów samowiercących/samogwintujących jest krótsze, szybsze i nie wymaga użycia dużej ilości sprzętu. Zdarza się jednak, że w przypadku twardej i grubej kości zbitej do ich wszczepienia konieczne jest wiercenie pilotujące.
Zabieg wszczepienia miniimplantów
Zabieg wszczepienia miniimplantów ortodontycznych jest małoinwazyjny i bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Po znieczuleniu lekarz wykonuje preparację łoża, a następnie osadza implant w przygotowanym otworze w kości. Wszczep wkręcany jest w okolicę korzeniową zębów w celu uzyskania silnego zaczepu. Procedura trwa nie więcej niż pół godziny. Ogólnodostępne środki przeciwbólowe skutecznie łagodzą lekki dyskomfort, który może utrzymywać się maksymalnie 24 godziny po zejściu znieczulenia.
Czy miniimplanty ortodontyczne powodują powikłania?
Miniimplanty są na tyle małe, że nie powodują uszkodzeń kości i można łatwo usunąć je po zakończeniu leczenia. Odbywa się to bezboleśnie i szybko. Mała rana, która pozostaje w miejscu wyjętej śrubki, goi się w ciągu kilku dni. Co więcej, implanty redukują efekty uboczne noszenia aparatu ortodontycznego, ponieważ zapobiegają niepożądanemu przemieszczaniu się zębów w trakcie terapii.
Aparaty ortodontyczne lingwalne
Pacjenci, którzy bardzo cenią sobie estetykę, powinni zastanowić się nad wyborem aparatu ortodontycznego lingwalnego. Jest to aparat językowy, całkowicie niewidoczny z zewnątrz. Podobnie jak inne aparaty stałe przykleja się go do zębów specjalnym klejem, jednak zakładany jest od strony języka.
Aparaty lingwalne są niezwykle wygodne i mało wyczuwalne. Wykorzystuje się je zarówno do korekcji drobnych, jak i skomplikowanych wad zgryzu. Znajdują również zastosowanie w leczeniu wad kości szczęki. Wszystkie elementy aparatu lingwalnego dopasowane są do kształtu korony zęba konkretnej osoby, dzięki czemu leczenie przebiega szybciej i sprawniej niż w przypadku tradycyjnych aparatów. Wykonywane są na zamówienie, dlatego też trzeba na nie poczekać od 3 do 5 tygodni.
Wskazania do założenia aparatu ortodontycznego lingwalnego
Aparaty ortodontyczne lingwalne polecane są nie tylko osobom ceniącym dyskrecję. Sprawdzają się u pacjentów, u których noszenie tradycyjnego aparatu stałego wywołuje zbyt duży dyskomfort ze względu na styl życia lub wykonywaną pracę. Ortodonci zalecają ten typ aparatu również osobom, które zmagają się z odwapnieniami szkliwa lub mają problemy z czyszczeniem zębów. Pozwalają uniknąć nieestetycznych przebarwień na przednim szkliwie zębów oraz są odpowiednie dla pacjentów w każdym wieku.
Zalety aparatów lingwalnych
Do pozostałych zalet aparatów lingwalnych zaliczamy:
- skrócenie czasu leczenia;
- rzadsze wizyty kontrolne;
- ochrona warg i wewnętrznych stron policzków (żaden z metalowych elementów nie zahacza o te części jamy ustnej);
- uniwersalność (leczą wszystkie wady zgryzu u osób w każdym wieku);
- szybką adaptację;
- niskie ryzyko wystąpienia próchnicy.
Aparaty lingwalne mogą być zakładane tylko przez certyfikowanych specjalistów ortodoncji, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy upewnić się, że jesteśmy w rękach odpowiedniego lekarza z doświadczeniem.
Aparaty ortodontyczne stałe
Stałe aparaty ortodontyczne są najczęściej wykorzystywaną metodą korekcji wad zgryzu. Do ich największych zalet należą precyzja i efektywność. Ponadto ich działanie nie jest zależne od obowiązkowości pacjenta, który w przeciwieństwie do osób leczonych aparatem ruchomym nie musi pamiętać o jego zakładaniu czy regulowaniu. Leczenie wad zgryzu przy pomocy aparatu stałego możliwe jest praktycznie w każdym wieku.
Rodzaje aparatów stałych
W ortodoncji stosowanych jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych stałych. Są to między innymi:
- aparaty podniebienne,
- aparaty ortodontyczne lingwalne,
- aparaty wykorzystujące technologię CAD,
- aparaty ortodontyczne samoligaturujące,
- aparaty Clear Aligner.
W naszym gabinecie przeprowadzamy leczenie różnorodnych wad zgryzu przy pomocy wszystkich rodzajów aparatów ortodontycznych stałych. Zapraszamy do umówienia się na wizytę!
Aparaty ortodontyczne ruchome
Aparaty ortodontyczne ruchome to rodzaj aparatów, które pacjent może zdejmować samodzielnie w każdej chwili. Są one przeznaczone do korygowania do lekkich wychyleń zębów. W poważniejszych wadach zgryzu stosuje się bowiem aparaty ortodontyczne stałe, które mają większe możliwości leczenia tychże wad. Aparaty ruchome nosi się po kilka godzin dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Składają się z akrylowej płytki i drucianych pętli. W zależności od modelu i jego funkcji, mogą być również wyposażone między innymi w śrubę i sprężynę.
Wskazania do leczenia aparatem ruchomym
Najczęściej aparaty ortodontyczne ruchome noszą dzieci, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie zęby, czyli w wieku od 4 do 11 lat. Kiedyś uważano, że leczenie aparatem ruchomym można przeprowadzić jedynie w młodym wieku. Dzisiejsze nowoczesne metody w ortodoncji i stomatologii pozwalają jednak korygować przy ich pomocy wady zgryzu również u dorosłych. Jedynym ograniczeniem jest stan zdrowia zębów, dziąseł i wyrostków zębodołowych szczęki i żuchwy. Nie wszystkie aparaty ortodontyczne ruchome są wykorzystywane do korygowania niewielkich wad zgryzu. Niektóre z nich pełnią funkcje wspomagające aparaty stałe lub pomagają w przemieszczaniu żuchwy - jak na przykład aparaty Twin Block oraz Twin Force.
Aparaty Twin Block
Aparaty ortodontyczne Twin Block to aparaty ruchome, które składają się z dwóch płytek - górnej i dolnej. Współpracują one, aby poprawić zgryz oraz przemieścić żuchwę do przodu. Jedna płytka jest dopasowana do szczęki, a druga do żuchwy. Zaleca się noszenie go przez cały czas, z przerwami na higienę jamy ustnej i aparatu. Zęby oraz płytki należy myć po każdym posiłku. Powinno się ściągać aparat Twin Block również podczas intensywnego uprawiania sportu. Należy pamiętać o ciągłym noszeniu aparatu, gdyż jest to warunek skutecznego wyleczenia. Nienoszenie go wydłuża natomiast cały proces i ma niekorzystny wpływ na efekt finalny.
Aparaty ortodontyczne Twin Force
Pośród aparatów ruchomych wyróżniamy również aparaty ortodontyczne Twin Force, które mocuje się na łukach aparatu stałego w celu skorygowania cofnięcia żuchwy. Wspomagają one aparaty stałe w działaniu na rzecz poprawy wad zgryzu, dzięki czemu są one kompleksowo likwidowane. Po zakończeniu leczenia często jest jeszcze konieczne noszenie retainera, który utrwali i wzmocni efekty leczenia.